Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.28 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 MOA
Code: OS-RS-OG04RF-SD3-9X40MDG-USA
MPN: SD3-9X40MDG/USA
UPC: 40232598944
Product Info for Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope
The Osprey USA SD3-9x40MDG Scope delivers reliable performance for shooters. High-quality Hoya glass with a multi-coated matte black finish provides clear visuals, while the 30mm tube offers durability. Precise 1/4 MOA click turrets allow accurate adjustments, and generous eye relief ensures comfortable use. This scope is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 4.41 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.28 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
Features of Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope
- Fog proof, Waterproof, Shockproof
Package Contents:
- Osprey Global Standard 3-9x40mm LPVO 30mm Rifle Scope
- lens cloth
- CR2032 battery
- Instruction manual
- Ring mounts
- Allen wrench
- Dust covers