Tap Tap to Zoom
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 4 lb
- Parallax:
- 15 yds, 15 yds
- Condition:
- New
Code: OS-RS-OMDRS5-ES3-30X56FFP
MPN: ES3-30x56FFP
UPC: 040232571367
Product Info for Osprey Global Elite 3-30X56 35mm Tube Rifle Scope
Ospreys first focal plane variable scope places the etched glass reticle at the front of the erector assembly allowing the values of the reticle to remain in proportion throughout the magnification. The Elite Series 3-3056 has a sleek design with exposed locking target turrets, an illuminated reticle, and is MOA to MOA for ease of use. This scope comes with triple duty aluminum rings, see-through flip-up dust covers, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Elite 3-30X56 35mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 30 x |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 39 - 3.66 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 4 lb |
| Length: | 17.9 in |
| Parallax: | 15 yds, 15 yds |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Elite 3-30X56 Rifle Scope
- Dust Covers
- Instruction Manual
- Allen Wrench
