Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 0.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OMDRS6-SD1-5-5X32MDG
MPN: SD1.5-5x32MDG
UPC: 040232525407
Product Info for Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope
The Osprey Standard 1.5-5x32 is a compact lightweight budget scope. It has been recoil and percussion tested to insure it can be mounted on a plethora of weapon systems. It also features an illuminated Mil-Dot reticle. It is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 1.5 - 5 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 13 - 38 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.8 - 3.75 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 8.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Standard 1.5-5x32mm LPVO 25.4mm Tube Rifle Scope
- Mounting rings
- Flip-up dust covers
