1 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
2 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
3 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
4 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
5 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
6 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
7 of 7 images
Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Rangefinder Reticle, Black, 1-6X24IRF
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- Rangefinder
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 1 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OMDRS8-1-6X24IRF
MPN: 1-6X24IRF
UPC: 040232525087
List: $439.99Save 32%
$299.99
Product Info for Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope
The Osprey Global 1-6x24IRF combines versatility and precision with its 1-6x magnification and illuminated reticle. This scope is designed for a wide range of shooting applications, providing clear and accurate targeting in various scenarios.![]()
Specifications for Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Rangefinder |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3 - 7.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 10.02 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global 1-6x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope
