Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.23 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OSEGMDRS-SD2-5-10X40MDG
MPN: SD2.5-10x40MDG
UPC: 040232525223
Product Info for Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
The Osprey Standard 2.5-10x40MDG rifle scope packs in a lot of features for the price. This scope is designed with tactical fundamentals to exceed the shooters expectations. Not only does this scope have a huge variable zoom for its size, but also has a 5mW green laser mounted right on the scope. To exceed this, is has a built in bullet drop compensator for .223/5.56. This scope has a built in sunshade, integrated mount, and is backed with Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 4.72 - 3.13 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.23 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 7.92 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2, Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
Package Contents:
- Osprey Global Standard 2.5-10x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
