Tap Tap to Zoom
Product Info for Osprey Global 4-16x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
The Osprey Tactical 4-16x50 MDG and IRF Rifle Scopes are built for toughness, accuracy, and ease of use. They feature Hoya Japanese lenses, exposed audible target turrets, and illuminated reticles. Osprey scopes are bonded with 2-part epoxy, making them fully waterproof and shockproof, and are warrantied for any caliber or even being dropped. With optional sunshades, quick throw levers, and bullet drop compensators, they fit any application. They are backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 4-16x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 3.18 - 4.01 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.5 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global 4-16x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
- Mounting rings
- See-through flip-up dust covers
