Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds
- Condition:
- New
Code: OS-RS-OSPR0004-ES4-16X56MDG
MPN: ES4-16X56MDG
UPC: 040232570803
Product Info for Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The ES4-16x56 is a compact long range scope with unparalleled eye relief. With a 56mm objective and fully multi-coated Hoya lenses, the ES4-16x56 is a class leading light gathering scope with a very generous field of view. It is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 26.3 - 6.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.66 - 3.35 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Elite Series 4-16X56 Mil Dot Glass Etched Lit Reticle:
- Magnification: 4-16
- Objective (mm): 56mm
- Tube diameter (mm): 30mm
- Field of view (feet at 100 yds): 26.3-6.6
- Parallax (yards): 10yds
- Reticle Image Plane (Magnifying): Mil line
- Exit pupil (mm): 13.3mm-4.4mm
- Eye Relief (inches): 3.66in-3.35in
- Length (inches): 12.6in
- Weight (ounces): 27.2in
- Finish: Black Matte
- MOA: 1/4in
- Elevation/Windage Adjustment: 35in
- Diopter Adj: 3in
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series 4-16x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Triple duty rings
- See-through flip-up dust covers
