Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: OS-RS-OSPR0005-ES8-32X56MDG
MPN: ES8-32X56MDG
UPC: 040232570810
Product Info for Osprey Global Elite Series 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Elite Series 8-32x56 is a class leading long range scope. With its 56mm objective paired with fully multi-coated lenses, this scope has a large field of view. The turrets are able to be re-zeroed for drop compensation and can be capped off to ensure no accidental movement. From novice to expert, this scope is sure to impress. It is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Elite Series 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 8 - 32 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.75 - 7 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 12.1 - 0.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.2 - 3.46 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 14.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Elite Series 8-32X56 Mil Dot Glass Etched Lit Reticle:
- Magnification: 8-32
- Objective (mm): 56mm
- Tube diameter (mm): 30mm
- Field of view (feet at 100 yds): 12.1-3.1
- Parallax (yards): 10yds
- Reticle Image Plane (Magnifying): Mil line
- Exit pupil (mm): 7mm-1.75mm
- Eye Relief (inches): 4.2in-3.46in
- Length (inches): 14.9in
- Weight (ounces): 26.8in
- Finish: Black Matte
- MOA: 1/8in
- Elevation/Windage Adjustment: 25in
- Diopter Adj: 3in
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series 8-32x56mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Triple duty rings
- See-through flip-up dust covers
