Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 50 MOA
Code: OS-RS-OSPR0006-TA5-30X56MDG
MPN: TA5-30X56MDG
UPC: 040232525063
Product Info for Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
The Osprey Tactical 5-3056 Rifle Scope is the perfect hunting scope for any scenario. This is the epitome of low light capabilities and features an illuminated mil-dot reticle. The scope comes with heavy duty rings, flip-up dust covers, has optional sunshades, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 7.09 - 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.625 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant, Rain Resistant |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global 5-30X56 Mil Dot Reticle Rifle Scope:
- Fog Proof
- Water Proof
- Shock Proof
- Illuminated Mil-Dot Glass Reticle (Red
- Green
- and Blue Illumination)
- Dust Covers and Ring Mounts Included
- Optional 4in 56MM Sunshade available
- Lifetime Warranty
- Magnification: 5-30
- Objective: 56 mm
- Tube Diameter: 30 mm
- Eye Relief: 7.09in-3.54in
- Length: 14.625in
- Weight: 27.8 oz
- Finish: Matte Black
- MOA: 1/4
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global 5-30x56mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
