Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Silver
- Weight:
- 16.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.25 MOA
Code: OS-RS-OSPR0007S-SDS3-9X40S
MPN: SDS3-9X40S
UPC: 40232571411
Product Info for Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
This Osprey traditional hunting scope ensures quick and clear target acquisition. Featuring fully multi-coated lenses, its fog proof, waterproof, and shockproof for reliable performance in any environment. The Mil-Dot etched glass reticle allows for easy range estimation and drop compensation across various calibers. It is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 5.51 - 3.14 in |
| Color: | Silver |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Standard S 3-9x40mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
- Ring mounts
- Dust covers