Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OSPR0009-SD4X32MD
MPN: SD4X32MD
UPC: 040232570889
Product Info for Osprey Global Standard 4x32mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope
The Osprey Standard 4x32 MilDot is one word: reliable. With only one moving part (focus adjustment) this is a very rugged, water proof, fog proof, and completely shockproof scope. Boasting 11 Hoya Japanese lenses, this scope is sure to impress anyone on clarity and brightness. It is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard 4x32mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 5.11 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global Standard 4x32mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope
- Ring mounts
- Dust covers
