Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 8.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/2 MOA
Code: OS-RS-OSPR0011-SD2-5X20DP
MPN: SD2.5X20DP
UPC: 040232570872
Product Info for Osprey Global Standard 2.5x20mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
The Osprey Standard 2.5x20DP Rifle Scope is compact, light weight, and budget friendly. It is great for shotguns or .22 long rifles. This scope is a very simple design to give the shooter the advantage over traditional iron sights. The 2.520 features fully multi-coated Hoya lenses, ring mounts, dust covers, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard 2.5x20mm LPVO 1in Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 2.5 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 6.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 7.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/2 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Standard 2.5X20 Duplex Reticle:
- Magnification: 2.5
- Objective (mm): 20mm
- Tube: 1 inch
- Reticle Image Plane (Magnifying): Duplex
- Eye Relief (inches): 6.3in
- Length (inches): 7.4in
- Weight (ounces): 8.50
- Finish: Black Matte
- MOA: 1/2in
- Battery: None
- Illumination : None
- Share
- Included Accessories:
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global Standard 2.5x20mm LPVO 1in Tube Rifle Scope
