Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Green, Red
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 1/4 MOA
Code: OS-RS-OSPR0014-SD3-12X44MDG
MPN: SD3-12x44MDG
UPC: 040232525094
Product Info for Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope
Osprey rewrote the book when it comes to the SD3-12x44MDG. With a very generous eye box, its one of the fastest 3-12x scopes ever designed. It has a built in sunshade, target turrets that lock, and an illuminated Mil-Dot reticle. This scope has it all. Even the most seasoned of shooters can appreciate this masterpiece. It comes with ring mounts, flip-up dust covers, and is backed by Ospreys industry leading no-nonsense lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Blue, Green |
| Finish: | Matte Black |
| Eye Relief: | 7.6 - 4.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Weather Resistance: | Rain Resistant, Fog Resistant, Shock Resistant |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 1/4 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Standard 3-12X44 Mil Dot Reticle:
- Fog Proof
- Water Proof
- Shock Proof
- Mildot Glass Etched Reticle
- Lifetime Warranty
- Magnification: 3-12
- Objective (mm): 44mm
- Tube: 30mm
- Reticle Image Plane (Magnifying): Mildot
- Eye Relief (inches): 7.6-4.5
- Length (inches): 11.9in
- Weight (ounces): 21.8
- Finish: Black Matte
- MOA: 1/4in
- Battery: CR2032
- Illumination : Red
- Green
- and Blue
- Included Accessories:
- 1 CR2032 battery
- ring mounts
- lens cloth
- dust covers
- instruction manual
Package Contents:
- Osprey Global Standard 3-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope
