1 of 6 images
Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope, Rangefinder Reticle, Black, TA10-40x50IRF
2 of 6 images
Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope, Rangefinder Reticle, Black, TA10-40x50IRF
3 of 6 images
Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope, Rangefinder Reticle, Black, TA10-40x50IRF
4 of 6 images
Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope, Rangefinder Reticle, Black, TA10-40x50IRF
5 of 6 images
Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope, MilDot Reticle, Black, TA10-40x50MDG
6 of 6 images
Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope, Rangefinder Reticle, Black, TA10-40x50IRF
Tap Tap to Zoom
Documents
2 Models Available
Reticle
All
Search
List: $549.99Save 24%
$419.99
List: $524.99Save 20%
$419.99
Product Info for Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
The TA10-40x50MDG/IRF is designed for long range shooting with a generous eye relief. Epoxy is used on all Osprey tactical scopes to ensure they handle the larger caliber rifles. Be ready for your next hunt or competition with this exceptional scope. It is backed by Osprey's lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 10 - 40 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Illumination Color: | Red, Green, Blue |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 4.72 - 3.13 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.95 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 16.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Osprey Global 10-40x50mm 30mm Tube Tactical Rifle Scope
