1 of 1 images
Troy M-LOK Rail Section, Black, 3 in, SRAI-MM1-30BT-00
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- MIL-A-8625 Type III Hard Coat Anodized
- Fabric/Material:
- Aircraft Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15, M4
- Height:
- 1 in
- Weight:
- 0.1 oz, 1.66 oz
- Condition:
- New
Code: OY-T8-SRAI-MM1-30BT-00-SRAI-MM1-30BT-00
MPN: SRAI-MM1-30BT-000
UPC: 812441021144
List: $45.12Save 30%
$31.49
Product Info for Troy M-LOK Rail Section
Troy Industries M-LOK BattleRail Sections install quickly, easily and securely on M-LOK handguards to accommodate a full range of accessories. With the elimination of a typical backer plate these rail sections boast a lower profile.![]()
Specifications for Troy M-LOK Rail Section:
| Manufacturer: | Troy |
| Color: | Black |
| Finish: | MIL-A-8625 Type III Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 0.1 oz, 1.66 oz |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Handguard Length: | 3 in |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Troy M-LOK Rail Section