Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 3.5 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 480x360 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: PAR-THM-POSP02-BO4-35-LRF
MPN: BO4-35/LRF
UPC: 850071106008
Product Info for PARD Optics Bobcat 480 3.5x35mm 480x360 Thermal Imaging Monocular
Carrying forward a proud legacy, the Bobcat 640 combines lightweight design with ergonomic precision, delivering advanced optics through cutting-edge electronics. Powered by an all-new, next-generation sensor (NETD 18mk), it effortlessly identifies even the smallest thermal differences, ensuring crisp and detailed imagery for every user. The 1920x1080 OLED display elevates visual performance with enhanced brightness, sharper resolution, and superior contrast compared to conventional LCD screens. Designed for versatility and durability, the Bobcat is ready for any adventure, whether in the field or on the move. Compact. Capable. Always ready.![]()
Specifications for PARD Optics Bobcat 480 3.5x35mm 480x360 Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | PARD Optics |
| Magnification: | 3.5 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 16.5 m at 100 m |
| Resolution: | 480x360 pixels |
| Field of View, Angle: | 9.4 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 70 mm |
| Length: | 170 mm |
| Height: | 43 mm |
| Battery Life: | 6 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 405 g |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Lens Material: | Glass |
| Range of Detection: | 1800 m |
Features of PARD Optics Bobcat 480 3.5x35mm 480x360 Thermal Imaging Monocular
- Wifi connect
- Hi-Res Photo and Video
- Multiple color palettes
- 3 scene modes
- IP67
Package Contents:
- PARD Optics Bobcat 480 3.5x35mm 480x360 Thermal Imaging Monocular
- Hand strap
- (1) 18650 Battery