1 of 5 images
Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Clear, Yellow Liner w/Carabiner
2 of 5 images
Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Clear Black w/Carabiner
3 of 5 images
Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Solid Black w/Carabiner
4 of 5 images
Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Clear Black w/Carabiner
5 of 5 images
Pelican 1060 Micro Water/Crushproof Dry Box, 9.37x5.56x2.62in - Solid Black w/Carabiner
Tap Tap to Zoom
Documents
3 Models Available
Color
All
Search
List: $62.57Save 30%
$43.95
List: $63.80Save 31%
$43.95
List: $73.18Save 36%
$46.95
Product Info for Pelican 1060 Micro Cases / Dry Boxes 1060
The Pelican Box 1060 Micro Case is unbreakable, watertight, dustproof, chemical resistant and corrosion proof. These are some of the features of Pelican Protector Micro-Case 1060 that offers total protection for your equipment.![]()
Specifications for Pelican 1060 Micro Cases / Dry Boxes 1060:
| Manufacturer: | Pelican |
| Interior: | Carabiner Loop |
| Depth/Thickness: | 2.63 in |
| Length: | 9.88 in |
| Width: | 5.59 in |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Finish: | Smooth |
| Additional Features: | Watertight, Crushproof |
| Weight: | 1 lb |
| Internal Dimensions: | 8.25 x 4.25 x 2.25 in |
Features of Pelican Protective Small Cases 1060:
- Totally watertight, crushproof
- Rubber liner for extra protection doubles as O-ring seal
- Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out
- Easy open latch
- Stainless steel hardware
- Lifetime guarantee
- Certificates: IP67, STANAG 4280