Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1150 Small Protector Cases
Pelican Products Protector Cases 1150 are watertight for the ultimate in protection. Pelican 1150 Protector Dry Box is constructed of light weight structural resin with a polymer sponge o-ring seal and exclusive purge valve. Pelican supplies complete with pre-scored Pick 'N' Pluck foam (no cutting required). Pelican Protector Dry Boxes also feature locking flanges, massive multiple latches for absolute security and a comfortable molded fold-down handle.![]()
Colors: Black, OD Green, Silver, Blue, Yellow, Orange, Desert Tan
Specifications for Pelican 1150 Small Protector Cases:
| Manufacturer: | Pelican |
| Depth/Thickness: | 4.29 in |
| Length: | 9.44 in |
| Width: | 7.8 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 1.61 lb |
| Internal Dimensions: | 8.29 x 5.79 x 3.75 in |
Features of Pelican Small Case 1150 Dry Box
- Interior Dimensions: 8.49x5.99x3.75in
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
- Deeper Lid
- Double Throw Latches
- New Handle
- Additional Impact Deflection Ribs
Package Contents:
- Pelican Protector Small Case 1150