Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Protector Top Loader Medium Watertight Case 1440
Pelican Products Protector Watertight Top Loader Cases 1440 are watertight for the ultimate in protection. Pelican 1440 Top Loader Case is constructed of light weight structural resin with a polymer sponge o-ring seal and exclusive purge valve. Pelican supplies complete with pre-scored Pick 'N' Pluck foam (no cutting required). Pelican Protector Dry Boxes also feature locking flanges, massive multiple latches for absolute security and a comfortable molded fold-down handle.![]()
Colors: Black, Silver, Orange, Yellow, O.D. Green, Desert Tan
Specifications for Pelican Protector Top Loader Medium Watertight Case 1440:
| Manufacturer: | Pelican |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 18 in |
| Length: | 19.7 in |
| Width: | 12 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 14.5 lb |
| Internal Dimensions: | 17.1 x 7.5 x 16 in |
Features of Pelican Medium TopLoader Case 1440 Dry Box
- Interior Dimensions: 17.10" x 7.50" x 16.00" (43.4 x 19 x 40.6 cm)
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Retractable extension handle
- Comfortable rubber over-molded handle
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hasp protectors
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protector Top Loader Medium Watertight Case 1440