Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1520 Universal Carrying Protector Cases
Pelican 1520 Protector Cases are unbreakable, watertight, airtight, dustproof, chemical resistant and corrosion proof cases. These are some of the features of this Pelican Protector Case that offers total protection for your equipment. Pelican 1520 Watertight Case is made of Ultra High Impact structural copolymer that makes Pelican Dry Hard Case 1520 extremely strong and durable. Pelican exclusive 1/4" (6.4 mm) neoprene o-ring and ABS latches seal perfectly and includes an automatic purge valve for quick equalization after changes in atmospheric pressure. Your equipment can fit into the high density foam or padded dividers for total protection against impact, vibration or shock. Pelican 1520 Shipping & Carrying Airtight & Watertight Cases are NATO codified and tested to MIL C-4150J (Military Standard), IP-67 (Ingress Protection) and ATA (Air Transportation Association).![]()
Colors: Black, Silver, Yallow, Orange, Desert Tan
Available Pelican 1520 Boxes:
- Pelican Protector Case w/ Foam 1520
- Pelican Protector Case w/out Foam 1520NF
- Pelican Waterproof Shockproof Case w/ Padded Dividers 1524
- Pelican Watertight Protector Cases 1520 w/ Pelican 1527 Convertible Travel Bag Pelican 1527 Convertible Bag fit inside Pelican 1520 Case and converts instantly Pelican Case 1520 from hard case to soft bag.
Specifications for Pelican Protector Dry Boxes 1520:
| Exterior Dimensions (L x W x D):Â | Â 19.12" x 15.43" x 7.56" (48.5 x 39.2 x 19.2 cm) | |
| Interior Dimensions (L x W x D):Â | Â 17.87" x 12.75" x 6.75" (45.4 x 32.4 x 17.1 cm) | |
| Lid Depth:Â | Â 1.81" (4.6 cm) | |
| Bottom Depth:Â | Â 4.93" (12.5 cm) | |
| Total Depth:Â | Â 6.74" (17.1 cm) | |
| Weight w/Foam:Â | Â 9.35 lbs. (4.24 kg) | |
| Weight w/o Foam:Â | Â 8.29lbs. (3.76 kg) | |
| Buoyancy Max.:Â | Â 40 lbs. (18.14 kg) | |
| Range Temperature: |  -10 / 210° F (-23 / 99° C) | |
| Pelican 1520 Case Certificates: |  • IP67 • MIL C-4150J • STANAG 4280 | |
Features of Pelican 1520 Dry Cases:
- Interior Dimensions: 17.87" x 12.75" x 6.75" (45.4 x 32.4 x 17.1 cm)
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Easy open Double Throw latches
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Personalized nameplate included
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Specifications for Pelican 1520 Universal Carrying Protector Cases:
| Manufacturer: | Pelican |
| Wheels: | Yes |
| Depth/Thickness: | 7.41 in |
| Length: | 19.78 in |
| Width: | 15.77 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Finish: | Smooth |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 8.29 lb |
| Internal Dimensions: | 18.06 x 12.89 x 6.72 in |
| Available quantity options: | Pack |
Features of Pelican 1520 Universal Carrying Protector Cases:
- Dimensions: Outside: 19 1/8"L x 15 7/16"W x 7 9/16"DInside: 18 1/16"L x 12 7/8"W x 6 11/16"D
- Weight: 12.85 lbs
- Material: Ultra High Impact structural copolymer
- Includes: Pluck-N-Fit foam insert1520 Pelican Case1527 Soft Bag
Package Contents:
- Pelican 1520 Universal Shipping Case