Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1620 Protector Watertight Hard Roller Cases w/ Wheels
Unbreakable, watertight, airtight, dustproof, chemical resistant and corrosion proof are just some of the features of Pelican 1620 Protector Case. Made of Ultra High Impact structural copolymer Waterproof 1620 Pelican Case is extremely strong and durable to provide total protection for your equipment. This Storage Case from Pelican features and exclusive 1/4" (6.4 mm) neoprene o-ring and ABS latches seal perfectly and includes an automatic purge valve for quick equalization after changes in atmospheric pressure. The Pelican 1620 Dry Sotrage Box will make sure your equipment will stay safe in the high density foam or padded dividers for protection against impact, vibration or shock. This Pelican Case is NATO codified and tested to MIL C-4150J (Military Standard), IP-67 (Ingress Protection) and ATA (Air Transportation Association).![]()
Specifications for Pelican 1620 Protector Watertight Hard Roller Cases w/ Wheels:
| Manufacturer: | Pelican |
| Wheels: | Yes |
| Interior: | Foam |
| Depth/Thickness: | 13.9 in |
| Length: | 24.76 in |
| Width: | 19.57 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Additional Features: | Dustproof, Watertight, Crushproof |
| Weight: | 21.2 lb |
| Internal Dimensions: | 21.48 x 16.42 x 12.54 in |
| Condition: | New |
Features of Pelican 1620 Waterproof Storage Case:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Retractable extension handle
- Fold down handles
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hardware
- 4 level Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican 1620 Protector Case