Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1740 Series Long Case Dry Box
The Pelican 1740 Long Storage Case is a great way for you to store all of your important gear and equipment. This Dry Storage Box by the experts at Pelican is made with four extra deep, base-to-lid locking cleats that ensure maximum stacking stability. The Pelican Long 1740 Waterproof Storage Case has an open cell core and polymer wall construction that are guaranteed to be extremely durable and long lasting. This Pelican Storage Case has two integrated automatic pressure equalization valves that allow you to release the pressure in your box in case of quick atmospheric changes. The Pelican Long Storage 1740 Dry Box Storage Case has easy open Double Throw latches for easy access to your gear.![]()
Specifications for Pelican 1740 Dry Storage Case:
| Exterior Dimensions: | 44.16 x 16.09 x 14in |
| Interior Dimensions: | 40.98 x 12.92 x 12.13in |
| Lid Depth: | 2.56in |
| Bottom Depth: | 9.57in |
| Total Depth: | 12.13in |
| Weight: | 27 lbs |
| Weight w/o Foam: | 22 lbs |
| Buoyancy Max: | 267 lbs |
| Range Temperature: | -40 / 210 °F |
| Certificates: | IP65 |
Features of Pelican 1740 Waterproof Storage Case:
- Four extra-deep base-to-lid locking cleats that ensure maximum stacking stability
- Two Integrated Automatic Pressure Equalization Valves
- Two rugged double-wide handles
- Wide-track polyurethane wheels with ball bearings and nylon hubs
- Open cell core, polymer wall construction
- Stainless steel hardware and padlock protectors
- 6-piece foam set
- Personalized nameplate service available
- Lifetime Guarantee of Excellence
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Easy open Double Throw latches
- O-ring seal
Package Contents:
- Pelican 1740 Long Storage Case