Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 57.42 in
- Width:
- 18.48 in
- Depth/Thickness:
- 11.23 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- Gun Case
- Condition:
- New
Code: PE-GB-1770case-017700-0000-110
MPN: 017700-0000-110
UPC: 019428160609
Product Info for Pelican 1770 Long Watertight Case, 57.42in
Pelican 1770 Watertight Long Case is a rugged and durable case with four extra deep base to lid locking cleats that ensure maximum stacking stability. This Pelican case is built to last, no matter what situation occurs out in the field. The 1770 Long Watertight Case from Pelican will withstand any kind of tough and versatile conditions.![]()
Specifications for Pelican 1770 Long Case:
| Exterior Dimensions (L x W x D): | 57.42" x 18.48" x 11.23" (145.8 x 46.9 x 28.5 cm) |
| Interior Dimensions (L x W x D): | 54.58" x 15.58" x 8.63" (138.6 x 39.6 x 21.9 cm) |
| Lid Depth: | 1.88" (4.8 cm) |
| Bottom Depth: | 6.75" (17.1 cm) |
| Total Depth: | 8.63" (21.9 cm) |
| Weight with foam: | 36 lbs. (16.33 kg) |
| Weight without foam: | 29 lbs. (13.15 kg) |
| Buoyancy Max.: | 280 lbs. (127.01 kg) |
Features of Pelican 1770 Series Long Case:
- Four extra-deep base-to-lid locking cleats that ensure maximum stacking stability
- Has two Integrated Automatic Pressure Equalization Valves
- Has two rugged double-wide handles
- Has wide-track polyurethane wheels with ball bearings and nylon hubs
- Open cell core, polymer wall construction
- Stainless steel hardware and padlock protectors
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Easy open Double Throw latches
- O-ring seal
Package Content:
- Pelican 1770 Long Watertight Case