Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 17.88 in
- Width:
- 6.9 in
- Height:
- 10.92 in
Code: PNO-GB-ECA5-PLAM9150
MPN: PLAM9150
UPC: 024099019224
Product Info for Plano Element Pistol Accy Case 15.5in w/Gray Accents, Large
Our line of premium gun storage, the Plano Field Locker Element Series was designed to provide exceptional protection and durability in any situation. Weather, drop, and shock resistant, the Element rifle case is equipped with rugged, reinforced construction to preserve the integrity of your gear. Top-tier features include watertight seals, double-density foam, and industrial draw-down latches to keep your gear protected, no matter the Elements. ## Life can box you in. Work. Household chores. Every after-school activity ever. Ironically, the best way to break free is with a box. And not just any box, but a PLANO. Weve been helping anglers, hunters, and outdoor-loving families bust out of their routines for over 70 years. From tackle boxes to storage trunks to coolers all as smartly designed as they are rugged. So you can keep all your gear neatly stowed and ready to throw in the truck whenever adventure calls. Because being prepared means you can say Hell, yeah to that last minute camping trip. Hit the road while the bite is hot. And be ready to make your getaway every chance you get.![]()
Specifications for Plano Element Pistol Accy Case 15.5in w/Gray Accents, Large:
| Manufacturer: | Plano |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Foam, Reinforced |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 17.88 in |
| Width: | 6.9 in |
| Height: | 10.92 in |
| Internal Length: | 15.5 in |
| Internal Width: | 8 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.75 in |
Features of Plano Element Pistol Accy Case 15.5in w/Gray Accents, Large
- PLANO FIELD LOCKER ELEMENT DEFENSE: The Field Locker Element case is designed with rugged, industrial-strength construction for drop and shock resistance. Stainless steel reinforced padlock gates provide extra weather-resistant security.
Package Contents:
- Plano Element Pistol Accy Case 15.5in w/Gray Accents, Large