Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- WP Open Bridge Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-62751-62751
MPN: 62751
UPC: 027075288584
Product Info for Pentax S-Series Superior SD 9x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular
SD 9x42 WPThese binoculars meet the viewers traditional demand for 9x magnification. It has all the quality features found in the entire roof prism range PENTAX has on offer: fully multi-coated lenses, inner focusing, water and dust proof, nitrogen-purged and phase correction coatings on the BaK4 prisms. The new Enhanced light transmission coating creates crystal sharp images. The polycarbonate housing makes the whole package a full-size light-weight. It also offers 4-stop, helicoid eyecups. When weight is a critical factor for you, then these binoculars are the perfect reason to upgrade to full size.![]()
Specifications for Pentax S-Series Superior SD 9x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 9 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.7 mm |
| Field of View, Linear: | 32.4 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Optical Coating: | New Premium level lens Coated, full multi-coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 21.8 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 23.5 oz |
| Finish: | Dark Green/Black |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | WP Open Bridge Binocular |
| Included Accessories: | Neck Strap, Case, Eyepiece lens caps |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax S-Series Superior SD 9x42 WP Full Size Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax S-Series Superior SD 9x42 WP Full Size Binocular