Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- WP Full Size Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-62761-62761
MPN: 62761
UPC: 027075288591
Product Info for Pentax S-Series Superior SD 8x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular
Watch nature, sporting events, and concerts from afar in any weather conditions when you pack the Pentax S-Series Superior SD 8x42mm WP Full Size Binocular. These rugged Binoculars designed by Pentax aren't just waterproof - they're also nitrogen-filled for fogproof capabilities. For further protection, this Pentax SD 8x42 WP Binocular contains a specialized coating that repels dust, water, and grease to preserve your pair, leaving them in mint condition for years to come. You'll get the best and brightest views possible with premium multi-layer coatings that maximize light transmission, bringing vivid images right to your eyes. Sport this Pentax S-Series Superior SD 8x42mm WP Full Size Binocular for your next nature hike or outdoor event to enjoy every moment, no matter how far away.![]()
Specifications for Pentax S-Series Superior SD 8x42mm WP Full Size Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 21 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 40.1 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | New Premium level lens Coated, full multi-coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 27.6 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 22.5 oz |
| Finish: | Dark Green/Black |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | WP Full Size Binocular |
| Included Accessories: | Neck Strap, Eyepiece lens caps, Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax S-Series Superior SD 8x42mm WP Full Size Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax S-Series Superior SD 8x42mm WP Full Size Binocular