Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: PX-BI-62852-62852
MPN: 62852
UPC: 027075288645
Product Info for Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular
Thanks to new fully multi coated lenses, phase correction, BaK4 prism, and new enhanced light transmission coating, these binoculars provide crystal sharp images and superb contrast. They have all the quality features found in the entire roof prism range PENTAX has on offer: inner focusing, water and dust proof, nitrogen-purged, fully rubberized body, focus wheel and twist-up eyecups for comfortable handling and easy focusing. Thanks to modern design, compactness and high performance features, they deliver outstanding viewing enjoyment.![]()
Specifications for Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36mm WP Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 36 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.5 mm |
| Field of View, Linear: | 114 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 155 mm |
| Weight: | 22.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 129 mm |
Features of Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36 WP Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof
- Nitrogen purged
- Inner Focus Optics design
Package Contents:
- Pentax A-Series Advanced Compact AD 10x36 WP Binocular