1 of 1 images
Pentax A-Series Advanced Compact AP 10x30 WP Binocular, Limited Availability, Black 65932
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
Code: PX-BI-65932-65932
MPN: 65932
UPC: 027075288775
List: $241.95Save 30%
$169.99
Product Info for Pentax A-Series Advanced Compact AP 10x30 WP Binocular
Compact, lightweight, waterproof porro-prism binoculars designed for easy, bright viewing of nature, wildlife and sports events This serie of porro-prism binocular benefits from solid waterproof construction, making it ideal for a variety of outdoor and indoor activities.![]()
Specifications for Pentax A-Series Advanced Compact AP 10x30 WP Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.5 mm |
| Field of View, Linear: | 114 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 155 mm |
| Weight: | 22.6 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 129 mm |
Features of Pentax A-Series Advanced Compact AP 10x30 WP Binocular
- New fully multi-coated optics
- Bright, clear viewing
- Compact, lightweight design
- Waterproof construction
- Nitrogen-purged
- Full-body rubber coating
- Long eye relief for fatigue-free viewing
Package Contents:
- Pentax A-Series Advanced Compact AP 10x30 WP Binocular