Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: PX-BI-ADRP1-62891
MPN: 62891
UPC: 27075304956
Product Info for Pentax AD 7x32mm ED Roof Prism Binoculars
These roof-prism binoculars are the first in the A-series to incorporate ED (Extra-low Dispersion) optical elements to deliver a sharp, high-contrast, blur-free view, rivaling that of higher-end models. These binoculars are highly portable, making them suitable for a wide range of outdoor and indoor applications including bird watching, nature observation, sporting events and concerts.![]()
Specifications for Pentax AD 7x32mm ED Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.6 mm |
| Field of View, Linear: | 136 m at 1000 m |
| Optical Coating: | full multi-coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 3 m |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.06 in |
| Weight: | 20.7 oz |
| Finish: | Thermoplastic elastomer resin |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Width: | 130 mm |
Features of Pentax AD 7x32mm ED Roof Prism Binoculars
- ED optical elements Compact
- Lightweight design
- Exterior housing made of thermoplastic elastomer resin to improve holding comfort and prevent accidental slippage
- Easy-to-operate diopter adjustment mechanism with a non-slip, ring-type adjuster
- Waterproof construction equivalent to JIS Class 6 standards for dependable use in adverse weather conditions
- Nitrogen-filled design to prevent interior lens surfaces from fogging due to sudden temperature changes
- Extendible eyepieces for effortless shift between in-use and storage positions
- Easy mounting on a tripod, in combination with the optional TP-3 Tripod Adapter
Package Contents:
- Pentax AD 7x32mm ED Roof Prism Binoculars
- Objective Lens Caps
- Eyepiece Lens Cap
- Case
- Neck Strap