Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: PX-BI-PT1-65911
MPN: 65911
UPC: 027075304116
Product Info for Pentax Jupiter 8x40mm Porro Prism Binocular
An easy-viewing, large-aperture porro-prism binocular series, assuring casual, clear observation in a wide range of applications, with a choice of four cost-effective models.![]()
With the incorporation of large-aperture objective lenses for improved light-gathering power, the new series has been developed to provide a bright, clear field of vision for casual, effortless viewing in a variety of applications, even for first-time binoculars users.
Specifications for Pentax Jupiter 8x40mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 143 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 8.2 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 6 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Length: | 132 mm |
| Weight: | 735 g |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 188 mm |
Features of Pentax Jupiter 8x40mm Porro Prism Binocular
- The new Jupiter series features a multi-coating on the front lens. The result is a brilliant and clear depth to the image.
- The front lens has a 40mm diameter and an 8x magnification that ensures a bright image, together with the PENTAX JUPITER 10x50, are the fastest focus binoculars in the series.
- These highly versatile binoculars have a rubber casing that provides a secure grip that allows you to focus on observing nature, such as animals, birds or stars.
- With the tripod screw socket, these binoculars can also be mounted for longer observations.
Package Contents:
- Pentax Jupiter 8x40mm Porro Prism Binocular
- Case
- Neck Strap
- Eye lens cap
- Objective cap