Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: PX-BI-PT2-65912
MPN: 65912
UPC: 027075304123
Product Info for Pentax Jupiter 10x50mm Porro Prism Binocular
An easy-viewing, large-aperture porro-prism binocular series, assuring casual, clear observation in a wide range of applications, with a choice of four cost-effective models.![]()
With the incorporation of large-aperture objective lenses for improved light-gathering power, the new series has been developed to provide a bright, clear field of vision for casual, effortless viewing in a variety of applications, even for first-time binoculars users.
Specifications for Pentax Jupiter 10x50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 114 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Length: | 167 mm |
| Weight: | 870 g |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 199 mm |
Features of Pentax Jupiter 10x50mm Porro Prism Binocular
- The new Jupiter series features a multi-coating on the front lens. This is responsible for a brilliant. three-dimensional view of the subject.
- A 50mm front lens diameter, with 10x magnification ensures a bright image, together with the PENTAX JUPITER 8x40, they are the fastest focus binoculars in the series. Due to the relative luminous intensity of 25, it is also well suited for wildlife and nature observation at dusk and dawn.
- The rubber housing of these highly versatile binoculars provides a secure grip, enabling you to focus on observing nature, animals, birds or stars.
- With the built-in screw socket, the binoculars can also be mounted on a tripod for longer observations.
Package Contents:
- Pentax Jupiter 10x50mm Porro Prism Binocular
- Case
- Neck Strap
- Eye lens cap
- Objective cap