Tap Tap to Zoom
Product Info for Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular
Immerse yourself in the elements with the Pentax 10x25 Binocular. These Compact Binoculars from the pioneers at Pentax feature fully-multi-coated optics that deliver exceptional light transmission and quality. With its proprietary uni-body design the Pentax Compact UP Binocular fits easily into a bag or pack without worry of damage or breakage. No matter your viewing needs the Pentax U-Series Binocular will provide crystal clear brightness.![]()
Specifications for Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 26.5 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 5 degrees |
| Optical Coating: | Fully-Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 6.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.2 ft |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 12.3 oz |
| Finish: | Black |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Eyepiece lens caps, Neck Strap, Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Compact |
Features of Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular
- New fully multi-coated optics
- Inverted porro prism design
- Aspherical lens elements providing edge-to-edge sharpness
- High Quality BaK4 prism to enhance transmission and resolution
- Dual-axis, single body design with synchronized eye-piece IPD adjustment
- Deep, blue-tinted rubber armouring for maximum protection and grip
- Pull-up eyecups combined with comfortable eye-relief
- Centrally-located lockable diopter adjustment
Package Contents:
- Pentax U-Series Compact UP 10x25 Binocular