Tap Tap to Zoom
Product Info for Pentax U-Series Compact UP 10x21 Binocular
With quality and clarity as a top priority a Pentax 10x21 Binocular is the gold standard in viewing optics. These Compact Binoculars from the designers at Pentax feature fully-multi-coated optics for minimal glare and sharpness. With aspherical lens elements the Pentax Compact UP Binocular provides edge-to-edge brightness in low or harsh lighting situations. Affordable and practical the Pentax U-Series Binocular is perfect for all of your field glass needs.![]()
Specifications for Pentax U-Series Compact UP 10x21 Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 108 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 83 mm |
| Weight: | 7.4 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 110 mm |
Features of Pentax U-Series Compact UP 10x21 Binocular
- New fully multi-coated optics
- Inverted porro prism design
- Aspherical eyepiece lens elements
- Dual-axis, single body design with synchronised IPD adjustment
- Protective rubber housing
- Pull-up eyecups
- Light weight and compact
Package Contents:
- Pentax U-Series Compact UP 10x21 Binocular