Tap Tap to Zoom
Product Info for Pentax U-Series Compact UP 8x25 Binocular
These compact, inverted porro-prism models feature a durable dual-axis, single body design with synchronized IPD adjustment and full multi-coating for better light transmission. Aspherical lens elements give you edge-to-edge sharpness. They are a perfect utility companion for a multitude of applications.![]()
These compact, inverted porro-prism models feature a durable dual-axis, single body design with synchronized IPD adjustment and full multi-coating for better light transmission. Aspherical lens elements give you edge-to-edge sharpness. They are a perfect utility companion for a multitude of applications.
Specifications for Pentax U-Series Compact UP 8x25 Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 108 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | SplashProof, Rain Resistant |
| Weight: | 10.6 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size Class: | Compact |
Features of Pentax U-Series Compact UP 8x25 Binocular
- New fully multi-coated optics
- Inverted porro prism design
- Aspherical lens elements providing edge-to-edge sharpness
- High Quality BaK4 prism to enhance transmission and resolution
- Dual-axis, single body design with synchronized eye-piece IPD adjustment
- Deep, blue-tinted rubber armouring for maximum protection and grip
- Pull-up eyecups combined with comfortable eye-relief
- Centrally-located lockable diopter adjustment
Package Contents:
- Pentax U-Series Compact UP 8x25 Binocular