Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- ED Binocular
- Included Accessories:
- Case, Eyepiece lens caps, Neck Strap
Code: PX-BI-ZSP12ED-62701
MPN: 62701
UPC: 027075288522
Product Info for Pentax Z-Series Premium ZD 8x43 ED Binocular
Use the Pentax Z-Series Premium ZD 8x43 ED Binocular to scout the field for your next target while on a thrilling hunt. Pentax designed each pair of these Binoculars with fully multi-coated and protective coated lenses that offer maximum light transmission and clarity combined with premium protection against scratches you may encounter in harsh environments. Speaking of which, the Pentax Z-Series ZD 8x43mm ED Center Focus Binocular is built to handle rough climate conditions, offering full waterproof and fogproof protection all encased in a magnesium alloy chassis that is remarkably rugged. Aspherical lens elements greatly reduce aberrations while the extra-low dispersion glass provides realistic and vivid views to enhance any adventure. Sight out animals with complete clarity while outlining every detail when equipped with the Pentax Z-Series ZD 8x43 ED Roof Prism Binocular.![]()
Specifications for Pentax Z-Series Premium ZD 8x43 ED Binocular:
| Manufacturer: | Pentax |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 43 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 22 mm |
| Exit Pupil: | 5.4 mm |
| Field of View, Linear: | 33.5 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.3 degrees |
| Optical Coating: | New Premium level lens Coated, Full-color (Flat) Multi-Coated, Protective Coated, Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 28.9 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 25.2 oz |
| Finish: | Green |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | ED Binocular |
| Included Accessories: | Neck Strap, Eyepiece lens caps, Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Pentax Z-Series Premium ZD 8x43 ED Binocular
- New fully multi-coated optics
- New enhanced light transmission coatings
- Phase correction
- Protective lens coating
- Waterproof, nitrogen-fi lled and unique hydrophobic coating
- Hybrid aspherical lens element
- ED element (extra-low dispersion glass)
- Magnesium alloy construction
Package Contents:
- Pentax Z-Series Premium ZD 8x43 ED Binocular