Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- Large
- Width:
- 7 in
- Height:
- 2.25 in
- Depth/Thickness:
- 12 in
- Interior:
- High Density Foam
- Additional Features:
- Handgun Case
Code: PNO-GB-142200-PMC142300
MPN: PMC142300
UPC: 024099014236
Product Info for Plano Protector Plastic Pistol Case
Plano Plano Black Plastic Pistol Case 142200 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Plano Gun Storage. Pro-Max pistol case patented pillarlock system protects handguns. Thick wall construction. Comfortable molded-in handle. Lockable.![]()
Specifications for Plano Protector Plastic Pistol Case:
| Manufacturer: | Plano |
| Color: | Black |
| Finish: | Contoured |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | Large |
| Width: | 7 in |
| Height: | 2.25 in |
| Depth/Thickness: | 12 in |
| Interior: | High Density Foam |
| Internal Length: | 12 in |
| Additional Features: | Handgun Case |
| Overall Length: | 12 in |
Features of Plano Protector Plastic Pistol Case
- Interior Dimensions: 9.25L x 4.88W x 2H Exterior Dimensions: 9.25L x 4.88W x 2H
Package Contents:
- Plano Protector Plastic Pistol Case