Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 53.32 in
- Width:
- 12.38 in
- Height:
- 6.13 in
- Depth/Thickness:
- 53.32 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- Double Gun Case
- Condition:
- New
Code: PNO-GB-151200-PMC151200
MPN: PMC151200
UPC: 024099015127
Product Info for Plano Double Gun Case w/ Heavy Duty Latches
Plano Plano Double Gun Case w/Heavy Duty Latches 151200 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Plano Gun Storage. 1512-00 Holds two scoped rifles, one per side. Heavy duty latches. Lockable and airline approved.![]()
Specifications for Plano Double Gun Case w/ Heavy Duty Latches:
| Manufacturer: | Plano |
| Color: | Black |
| Finish: | Contoured |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 53.32 in |
| Width: | 12.38 in |
| Height: | 6.13 in |
| Depth/Thickness: | 53.32 in |
| Interior: | Foam |
| Additional Features: | Double Gun Case |
| Condition: | New |
Features of Plano Double Gun Case w/ Heavy Duty Latches
- PLANO PRO-MAX PILLARED DOUBLE GUN RIFLE CASE: The unique design of this Pro-Max gun case holds up to two single-scoped rifles, one per side with a dividing wall between them, eliminating the possibility of the guns rubbing against one another.
Package Contents:
- Plano Double Gun Case w/ Heavy Duty Latches