Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 53.88 in
- Width:
- 19 in
- Height:
- 5.63 in
- Depth/Thickness:
- 53.88 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- Double Gun Case
- Condition:
- New
Code: PNO-GB-153200-PMC153200
MPN: PMC153200
UPC: 024099015325
Product Info for Plano PillarLock Double Scoped Rifle Case
This double gun Plano Pro-Max Double Scoped Rifle Case is ideal for protecting your firearms. These Gun Cases from the innovators at Plano feature a patented crushproof system that cradles your gun during transport. Crafted from high-density interlocking foam, the Plano Plano 1612 Double Scoped Rifle Case can take a beating and still keep going. Thanks to thick-walled construction, this case can be depended on to protect. Get added peace of mind and security with the Plano Field Box Double Scoped Rifle Case.![]()
Specifications for Plano PillarLock Double Scoped Rifle Case:
| Manufacturer: | Plano |
| Color: | Black |
| Finish: | Contoured |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Length: | 53.88 in |
| Width: | 19 in |
| Height: | 5.63 in |
| Depth/Thickness: | 53.88 in |
| Interior: | Foam |
| Additional Features: | Double Gun Case |
| Condition: | New |
Features of Plano PillarLock Double Scoped Rifle Case
- PLANO PRO-MAX PILLARED DOUBLE SCOPED RIFLE CASE: Incredible value and superior protection. Designed with our patented PillarLock system, the Pro-Max gun cases provide reliable crush-proof strength suitable for longtime use.
Package Contents:
- Plano PillarLock Double Scoped Rifle Case