Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- Securing Straps, Arrow Storage
- Color:
- Black
- Height:
- 8.7 in
- Width:
- 20.42 in
- Depth/Thickness:
- 44.68 in
Code: PNO-HA-SE44BC-PMC1010635
MPN: PMC1010635
UPC: 024099106351
Product Info for Plano SE 44 Bow Case
Plano Compact Bow Cases are designed to safely store and transport smaller sized bows. Lighter and smaller than traditional hard bow cases, each features tie-down straps, arrow holders, dense foam padding and Plano's patented crush-proof Pillar Lock system.## Life can box you in. Work. Household chores. Every after-school activity ever. Ironically, the best way to break free is with a box. And not just any box, but a PLANO. We've been helping anglers, hunters, and outdoor-loving families bust out of their routines for over 70 years. From tackle boxes to storage trunks to coolers - all as smartly designed as they are rugged. So you can keep all your gear neatly stowed and ready to throw in the truck whenever adventure calls. Because being prepared means you can say "Hell, yeah" to that last minute camping trip. Hit the road while the bite is hot. And be ready to make your getaway every chance you get.![]()
Specifications for Plano SE 44 Bow Case:
| Manufacturer: | Plano |
| Additional Features: | Securing Straps, Arrow Storage |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polypropylene/Foam |
| Height: | 8.7 in |
| Width: | 20.42 in |
| Depth/Thickness: | 44.68 in |
| Bow Type: | Compound Bow |
Features of Plano SE 44 Bow Case
- PLANO SE PRO COMPACT ARCHERY BOW CASE: A lightweight and densely-padded hard bow case designed to dependably protect smaller bows, arrows, and quivers in one place.
Package Contents:
- Plano SE 44 Bow Case