Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Depth/Thickness:
- 11 in
- Length:
- 40.25 in
- Width:
- 12.5 in
Code: Q8-DX-1SKB-R3709W-1SKB-R3709W
MPN: 1SKB-R3709W
UPC: 789270994256
Product Info for SKB Cases Roto-Mold Trpod Case W/Wheels
If you're looking for a great case to protect your tripod from the elements, then the SKB Cases Roto-Molded Tripod Dry Box Case 1SKB-R3709W is for you. The SKB Cases Roto-Molded Tripod Traveling Case provides ideal protection for transporting professional tripods, lighting stands, or other hardware. Roto molded of rugged Linear Low Density Polyethylene, this great Dry Case from SKB Cases is designed with internal foam on the base and lid to keep the equipment protected. The SKB Cases Tripod Case has internal dimensions that are 37" tall with a diameter of 9" and features a sturdy, high-tension slide release buckle with heavy-duty web straps for easy closure. The SKB Cases Roto-Molded Tripod Case has room on both sides to adhere shipping labels and two molded-in ergonomic carrying handles with in-line skate style wheels for easy transportation and is backed by SKB's unconditional lifetime warranty. Be sure you grab the SKB Cases Roto-Molded Tripod Bag, just in case of emergency.![]()
Specifications for SKB Cases Tripod Traveler Case:
| Interior Length: | 37.00 in |
| Interior Width: | 9.00 in |
| Interior Depth: | 9.00 in |
| Interior Cu. Volume: | 1.73 cu ft |
| Exterior Depth: | 40.25 in |
| Exterior Width: | 12.50 in |
| Exterior Height: | 11.00 in |
| Exterior Cu. Volume: | 3.20 cu ft |
| Color: | Black |
| Min. Temperature: | 0.00° F |
| Carton Length: | 42.00 in |
| Carton Width: | 13.25 in |
| Carton Depth: | 12.00 in |
| Carton Cu. Volume: | 3.86 cu ft |
| Product Weight: | 12.50 lb |
| Shipping Weight: | 15.50 lb |
Features of SKB Cases Roto-Mold Trpod Case W/Wheels
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Roto-Mold Trpod Case W/Wheels