Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Interior:
- Empty
- Depth/Thickness:
- 2 in
- Length:
- 9.5 in
- Width:
- 3.5 in
Code: Q8-DX-3I-0702-1B-E-3I-0702-1B-E
MPN: 3I-0702-1B-E
UPC: 789270996281
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty
This SKB iSeries Waterproof Utility Case gives you protection from water, dust, and accidental dings and scrapes. SKB 3I Series Injection Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design (MIL-C-4150J) that is resistant to corrosion and impact damage. Features a molded-in hinge, patented "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C), resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD-810F). This SKB Cases Watertight Case is great for keeping your small, yet necessary, gear.![]()
Specifications for SKB iSeries 0702-1 Watertight Case:
| Lid Depth: | .65in/1.65cm |
| Base Depth: | .53in/1.65cm |
| Interior Length: | 7.76in/19.71cm |
| Interior Width: | 2.15in/5.46cm |
| Interior Depth: | 1.3in/3.33cm |
| Interior Cu. Volume: | .01cu.ft./.00cu.m |
| Exterior Length: | 8.63in/21.92cm |
| Exterior Width: | 3.14in/7.98cm |
| Exterior Depth: | 1.56in/3.96cm |
| Exterior Cu. Volume: | .02cu.ft./.00cu.m |
| Max. Temperature: | 180°F/82.22°C |
| Min. Temperature: | -69°F/-56.11°C |
| Max. Buoyancy: | 1lb/1kg |
| Carton Length: | 9.5in/24.13cm |
| Carton Width: | 3.5in/8.89cm |
| Carton Depth: | 2in/5.08cm |
| Carton Cu. Volume: | .04cu.ft./.00cu.m |
| Product Weight: | .34lb/.15kg |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 7inx2inx1in - Empty