Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 30inx16inx10in W/Wheels Empty
SKB iSeries Injection Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, and feature a gasket-sealed, water and dust tight, submersible design. Other standard features include a molded-in hinge, patented trigger release latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve, and resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage.![]()
Specifications for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 30inx16inx10in W/Wheels Empty:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Wheels: | No |
| Depth/Thickness: | 10.85 in |
| Length: | 32.4 in |
| Width: | 18.5 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene Copolymer Resin |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weather Resistance: | Yes |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 30inx16inx10in W/Wheels Empty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 30inx16inx10in W/Wheels Empty