Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Depth/Thickness:
- 8.75 in
- Length:
- 45.5 in
- Width:
- 20 in
Code: Q8-DX-I4217-3i-4217-7T-E
MPN: 3i-4217-7T-E
UPC: 789270994881
Product Info for SKB Cases iSeries 4217-7 Waterproof Utility Case
The SKB Cases iSeries 4217-7 Waterproof Utility Case keeps Mother Nature from messing with your valuable equipment. The SKB Cases iSeries 4217-7 Injection Molded Mil-Standard Dry Box is molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design (MIL-C-4150J) that is resistant to corrosion and impact damage. This magnificent Dry Box from SKB Cases. features a molded-in hinge, patented "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C), resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD-810F). Make sure you have a SKB Cases iSeries Traveling Waterproof Carrying Case next time you venture out into the great outdoors with precious gear.![]()
Specifications for SKB Cases iSeries 4217-7 Waterproof Utility Case:
| Lid Depth: | 2.00 in |
| Base Depth: | 5.50 in |
| Interior Length: | 42.50 in |
| Interior Width: | 17.00 in |
| Interior Depth: | 7.00 in |
| Interior Cu. Volume: | 2.93 cu ft |
| Max. Temperature: | 210.00° F |
| Min. Temperature: | -40.00° F |
| Carton Length: | 45.25 in |
| Carton Width: | 19.68 in |
| Carton Depth: | 8.38 in |
| Carton Cu. Volume: | 4.31 cu ft |
| Product Weight: | 20.30 lb |
| Shipping Weight: | 23.00 lb |
Features of SKB Cases iSeries Dry Box:
- In-line skate style wheels for easy transport
- Trigger release latches can be retrofitted with TSA accepted key locking latches
- Padlock holes include stainless steel padlock protector clips
- Cushion grip handles on three sides
- Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J)
- Molded-in hinge for added protection
- Trigger release latch system
- Snap-down rubber over-molded cushion grip handle
- Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
- Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
- Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
Package Contents:
- SKB Cases iSeries 4217-7 Waterproof Utility Case