Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 60inx18inx8in W/WheelsEmpty
SKB iSeries Injected Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, and feature a gasket sealed, water and dust tight submersible design. This case features a molded-in hinge, patented trigger release latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle and a automatic ambient pressure equalization valve. Our iSeries line is resistant to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage.![]()
Specifications for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 60inx18inx8in W/WheelsEmpty:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Wheels: | No |
| Depth/Thickness: | 9.63 in |
| Length: | 62.71 in |
| Width: | 20.62 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene Copolymer Resin |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weather Resistance: | Yes |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 60inx18inx8in W/WheelsEmpty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 60inx18inx8in W/WheelsEmpty