Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 47inx19inx8in W/WheelsEmpty
The SKB Cases iSeries 4719-8 Waterproof Utility Case protects your belongings from water, dust, impact damage, and more with its sturdy design and quality materials. Featuring an automatic ambient pressure equalization valve, these excellent Dry Boxes by the always-dependable SKB Cases are waterproof even when submersed and meet military-grade standards for their storage and shipping capabilities. The SKB Cases iSeries 4719-8 Mil-Standard Utility Case w/ Wheels transports easily with its comfortable cushion grip handle and wheel system. The SKB iSeries 4719-8 Injection Molded Utility Case offers optimal protection from a long list of external hazards for safety and security during shipping, transporting, or storage.![]()
Specifications for SKB Cases iSeries 4719-8 Mil-Standard Utility Case w/ Wheels:
| Lid Depth: | 6.00 in |
| Base Depth: | 2.00 in |
| Interior Length: | 47.00 in |
| Interior Width: | 19.00 in |
| Interior Depth: | 8.00 in |
| Interior Cu. Volume: | 4.13 cu ft |
| Exterior Length: | 49.66 in |
| Exterior Width: | 21.50 in |
| Exterior Depth: | 8.87 in |
| Exterior Cu. Volume: | 5.48 cu ft |
| Min. Temperature: | 0.00° F / -17.78° C |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 47inx19inx8in W/WheelsEmpty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 47inx19inx8in W/WheelsEmpty