Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Wheels:
- Yes
- Depth/Thickness:
- 12.18 in
- Length:
- 31.75 in
- Width:
- 24.6 in
- Additional Features:
- Base Depth 8.5in, Lid Depth 2.02in
Code: Q8-DX-SK106N-3I-2922-10BC
MPN: 3I-2922-10BC
UPC: 789270010147
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 29inx22inx10in W/Wheels Cubed Foam
All SKB iSeries Injected Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, and feature a gasket sealed, water and dust tight submersible design (MIL-C-4150J). This case features a molded-in hinge, patented trigger release latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle and a automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C). Our iSeries line is resistant to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD-810F), and comes standard with an Unconditional Lifetime Warranty.![]()
Specifications for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 29inx22inx10in W/Wheels Cubed Foam:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Wheels: | Yes |
| Depth/Thickness: | 12.18 in |
| Length: | 31.75 in |
| Width: | 24.6 in |
| Additional Features: | Lid Depth 2.02in, Base Depth 8.5in |
| Weight: | 31.89 lb |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 29inx22inx10in W/Wheels Cubed Foam
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 29inx22inx10in W/Wheels Cubed Foam