Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Wheels:
- Yes
- Depth/Thickness:
- 12.84 in
- Length:
- 38.67 in
- Width:
- 16.05 in
- Additional Features:
- Base Depth 10in, Lid Depth 2in
Code: Q8-DX-SK109N-3I-3613-12BE
MPN: 3I-3613-12BE
UPC: 789270100374
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx13inx12in W/WheelsEmpty
SKB iSeries Injection Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, and feature a gasket sealed, water and dust tight, submersible design (MIL-C-4150J / IP67) that is resistant to corrosion and impact damage. Standard features also include a molded-in hinge, patented trigger release latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handles, automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C), and resistance to UV, solvents, and fungus (MIL-STD-810F).![]()
Specifications for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx13inx12in W/WheelsEmpty:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Wheels: | Yes |
| Depth/Thickness: | 12.84 in |
| Length: | 38.67 in |
| Width: | 16.05 in |
| Additional Features: | Base Depth 10in, Lid Depth 2in |
| Weight: | 20.32 lb |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx13inx12in W/WheelsEmpty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx13inx12in W/WheelsEmpty