Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 22inx17inx12in W/WheelsEmpty
SKB 3I Series Injection Molded Mil-Standard Waterproof Cases are molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design (MIL-C-4150J) that is resistant to corrosion and impact damage. Features a molded-in hinge, patented "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C), resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage (MIL-STD-810F).![]()
Specifications for SKB iSeries 2217-12 Watertight Case:
| Base Depth: | 10.75in/27.31cm |
| Interior Length: | 22in/55.88cm |
| Interior Width: | 17in/43.18cm |
| Interior Depth: | 12.75in/32.39cm |
| Interior Cu. Volume: | 2.76cu.ft/.08cu.m |
| Exterior Length: | 24.34in/61.82cm |
| Exterior Width: | 19.47in/49.45cm |
| Exterior Depth: | 14.38in/36.53cm |
| Exterior Cu. Volume: | 3.94 cu.ft/.11cu.m |
| Max. Temperature: | 180°F/82.22°C |
| Min. Temperature: | -69°F/-56.11°C |
| Max. Buoyance: | 173lb/79kg |
| Carton Length: | 24.63in/62.55cm |
| Carton Width: | 19.69in/50.01cm |
| Carton Depth: | 14.5in/36.83cm |
| Carton Cu. Volume: | 4.07cu.ft/.12cu.m |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 22inx17inx12in W/WheelsEmpty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 22inx17inx12in W/WheelsEmpty