Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx14inx6in W/WheelsEmpty
The SKB Mil-Standard Waterproof Case 6in Deep is molded of ultra high-strength polypropylene copolymer resin, featuring a gasketed, water and dust tight, submersible design that is resistant to corrosion and impact damage. The SKB 6in Waterproof Case features a molded-in hinge, patent pending "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, automatic ambient pressure equalization valve, resistance to UV, solvents, corrosion, fungus and impact damage.![]()
Specifications for SKB Mil-Std Waterproof 6 in Case:
| Min. Temperature: | -40.00° F, -40.00° C |
| Max. Buoyancy: | 13.33 lb, 4.06 kg |
| Lid Depth: | 1.50 in, 3.81 cm |
| Base Depth: | 4.50 in, 11.43 cm |
| Interior Length: | 36.50 in, 92.71 cm |
| Interior Width: | 14.50 in, 36.83 cm |
| Interior Depth: | 6.00 in, 15.24 cm |
| Interior Cu. Volume: | 1.84 cu ft, 0.05 cu m |
| Product Weight: | 15.20 lb, 6.89 kg |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx14inx6in W/WheelsEmpty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 36inx14inx6in W/WheelsEmpty