Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 42inx17inx8in W/WheelsEmpty
Available in well over 40 configurations, the SKB 3I Series Waterproof Case is the perfect solution for storing and transporting your delicate electronics, A/V equipment, microphones, mixers, cables, computers or percussion and music accessories. Most sizes are available with a variety of interiors to accommodate the needs of the traveling musician. Interior options for the SKB Injection-Molded Waterproof Case include cubed foam, layered foam, padded dividers, or an empty interior. The S.K.B. Waterproof Case w/ Wheels is constructed of ultra high-strength polypropylene copolymer resin and feature a gasketed, waterproof and airtight, submersible design that is resistant to corrosion and impact damage. The molded-in hinge, patented "trigger release" latch system, comfortable, snap-down rubber over-molded cushion grip handle, secure stacking, and automatic ambient pressure equalization valve all contribute to its military grade design. The SKB Wheeled Waterproof Case has in-line style wheels adding to the portability of this case and the stainless steel protector clips provide added strength and security.![]()
Specifications for SKB Mil-Std Waterproof Case w/ Wheels:
| Interior Length: | 42.50 in, 107.95 cm |
| Interior Width: | 17.00 in, 43.18 cm |
| Carton Length: | 45.25 in, 114.94 cm |
| Carton Width: | 19.68 in, 49.97 cm |
| Carton Depth: | 8.38 in, 21.27 cm |
| Lid Depth: | 2.00 in, 5.08 cm |
| Base Depth: | 5.50 in, 13.97 cm |
| Shipping Weight: | 23.00 lb, 10.43 kg |
| Product Weight: | 20.30 lb, 9.21 kg |
Features of SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 42inx17inx8in W/WheelsEmpty
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Seres Injecton Molded Ml-Standard Waterproof Case 42inx17inx8in W/WheelsEmpty